۱۴۰۲/۰۷/۰۹
.
login logo
جاذبه های توریستیshare in fbshare in liبه اشتراک بگذارید:
جاذبه های توریستی: 
داستان شهر رم بر اساس افسانه ای است که میگوید دو برادردوقلو به نامهای رُمِئو و رِمو پس از به دنیا آمدن توسط مادرشان در سبدی قرار داده میشوند و به آب رودخانه ی تیبرکه از وسط شهر رم میگذرد انداخته میشوند. سبد در نزدیکی تپه پلاتینو به خشکی میرسد.  در افسانه آمده است که گرگی ماده به بچه ها شیر داده و از آنها پرستاری میکند. وقتی بچه ها بزرگ شدند یکی دیگری را به قتل میرساند و به پادشاهی شهر رم میرسد.


 

 کولوسئوم ( Il Colosseo) 

کولوسئوم ، معروف ترین نماد شهر رم است و حدود سال 80 میلادی و در آغاز با نام " آمفی تاتر فلاویوسی (Anfiteatro Flavio) ساخته شده است . این آمفی تاتر ، بزرگ ترین در نوع خود است که گنجایش بیش از پنجاه هزار تماشاچی داشته و دارای 80 در ورودی بوده است . واژه ی کولوسئوم به معنی " جایگاه بزرگ " بوده و در زمان روم باستان ، فجیع ترین جنایات به شکل کشتار بردگان و مسیحیان و همچنبن نبردهای خونین بر سر مرگ و زندگی گلادیاتورها در این مکان اتفاق می افتاده است . 
این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه ی جدید به شمار می آید . 
 نمای درونی کولوسیوم :

پالاتینه ( Il Palatino ) :
پالاتینه ، یکی از هفت تپه ی شهر کهن رم بوده است . بنابر اسطوره ی رِموس و رومولوس ( Romolo & Remo ) ، در سال 753 پیش از میلاد و بر فراز این تپه ی باستانی ، رومولوس برادرش رِموس را به قتل رساند و شهر رم را بنا نهاد . 
امروزه پالاتینه محوطه ای است با ویرانه های به جا مانده از دوران باستان که محل بازدید گردشگران خارجی است . بلیت ورودی این محوطه با کولوسئوم یکی است . همچنین در محدوده ی این محوطه موزه ای نیز با همین نام قرار گرفته است . 
 

 


فروم رومی ( Foro Romano ) :
فروم رومی محوطه ی وسیعی از شهر روم باستان شامل بازار ، مراکز مذهبی و مراکز ساسی و حکومتی این شهر بوده که در دره ی بین پالاتینه و میدان کمپی دولیو واقع شده است . این فروم ، محل برگزاری بیشتر جشن های روم باستان و نشست ها و مهمانی های رومی به شمار می آمده است و همچنین ویرانه های پرستشگاه های باستان نیز در آن به جای مانده . این فروم در سال 283 میلادی بر اثر آتش سوزی ویران و بعدها دوباره بازسازی شد . اما از قرن چهارم میلادی کم کم کنار گذاشته شد .


 
پانتئون ( Pantheon ) :
پانتئون با قدمتی بیش از دوهزار سال ، دست نخورده ترین بنایی است که از روم باستان به جای مانده است . این بنا که ساخت آن به حدود سال 125 میلادی باز می گردد ، از معابد مشهور عهد آگوست است و از بزرگ ترین بناهای گنبدی جهان به شمار می آید . 
در مرکز گنبد پانتئون که دارای پوسته ای بتونی است ، سوراخ بزرگی یه قطر 9 متر تعبیه شده که به آن "چشمه نور" یا "نورگیر" می گویند . این سوراخ که شیشه ندارد رو به آسمان باز شده و تنها منبع تامین نور برای روشنایی درون بناست . این معبد که بعدها از آن به عنوان کلیسا استفاده می شده ، آرامگاه افرادی همچون "رافائل" ( نقاش مشهور ) و پادشاهان ایتالیایی است .  
میدان ناوونا ( Piazza Navona ) :
این میدان که از بزرگ ترین و مهم ترین میدان های شهر رم است ، در قرن اول میلادی ساخته شده . شکل اصلی این میدان به صورت یک استادیوم با 276 متر طول و 106 متر عرض بوده و گنجایش بیش از 30000 تماشاگر را داشته است .  
میدان ناوونا سه فواره ی بزرگ دارد . فواره ی وسطی را "برنینی" مجسمه ساز معروف ساخته و چهار مجسمه ی وسط آن نماد چهار رود بزرگ جهان ، یعنی دانوب ، گنگ ، نیل و ریودلا پلاتا هستند .


فواره ی تروی ( Fontana di Trevi ) :
این فواره که از بزرگ ترین و معروف ترین فواره های دنیا و بزرگ ترین در شهر رم است در قرن هجدهم میلادی و به دستور پاپ کلمنت دوازدهم ساخته شد . نیکولا سالوی معمار ساخت آن را بر عهده داشت و هنرمندان مدرسه ی برنینی تزیینش کرده اند . 
بر اساس یک افسانه ی قدیمی اگر سکه ای در این چشمه بیندازید ، دوباره گذارتان به رم خواهد افتاد ! برآورد می شود که روزانه 3000 یورو در این فواره ریخته می شود . این پول برای نیازمندان رم مورد استفاده قرار می گیرد . البته هر از گاهی تلاش هایی نیز برای سرقت این سکه ها از درون آب صورت می گیرد !
 
 
ideh nama
کلیه حقوق اطلاعات این سایت برای موسسه تکیه گاه دانش محفوظ می باشد
contact us :

(4 خط) 88207093

09199090441
contact us : tkdanesh@gmail.com